Transylwania to z pewnością najbardziej znany region kraju a zarazem centrum kulturowe, miejsce o przebogatej historii z malowniczymi miastami i wioskami, pięknymi zamkami i malowanymi klasztorami, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale Transylwania to przede wszystkim legenda o hrabim Drakuli przyciąga każdego roku tysiące turystów do zamku Bran.
Transylwania jest nazywana również Siedmiogrodem, którego nazwa pochodzi od niemieckiego Siebenbürgen czyli siedmiu warowni – miast Kluż-Napoka, Sybin, Braszów, Sighisoara, Bystrzyca, Sebesz i Mediasz założonych przez niemieckich kolonistów.
Budowle, które zostały wzniesione na tych terenach to warowne zamki otoczone fosami i murami, w taki sam sposób wznoszono również kościoły. Obok kościołów czy zamków powstawały spichlerze, obory i stodoły, osady takie miały również swoje studnie. Wszystko to sprawiało, że w razie oblężenia były samowystarczalne, co było istotne na tych terenach, bo ciągle były narażone na ataki ze strony imperium osmańskiego.
W czasie wędrówek po Transylwanii warto wybrać się do Raşnova, które jest nazywane rumuńskim Carcassonne a to za sprawę zamku i średniowiecznego grodu, który zachował się w niezłym stanie, co pozwala choć na chwilę poczuć i zobaczyć realia dawnych czasów. Niezwykłym miejscem jest też historyczna siedziba Siedmiogrodu czyli Alba Iulia, której historia sięga czasów rzymskich. W mieście można zwiedzić zamek, średniowieczną katedrę, jeśli nas to interesuje to warto wybrać się do tutejszej biblioteki, która w swoich zbiorach ma bardzo rzadkie rękopisy. Jeśli interesują nas zaś zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to koniecznie powinniśmy odwiedzić niewielką miejscowość Viscri, w której właśnie znajdują warowne kościoły wpisane na powyższą listę.
Miejsce pochodzenia Drakuli – Transylwania w Rumunii
Jednak największe zainteresowanie te ziemie zawdzięczają hrabiemu Drakuli. Bram Stoker zainspirowany życiem Włada III zwanego Palownikiem stworzył wampira-arystokratę a hollywoodzkie produkcje dokończyły dzieła.
Jeśli zaczynamy wędrówkę po Transylwanii to warto zacząć od Sighişoary, której historia sięga XIII wielu. To średniowieczne miasto do dziś zachwyca swoimi budowlami. Samo miasto składa się z dolnego i górnego, ta górna część przyciąga każdego roku tysiące turystów. W trakcie spacerów można zwiedzić basztę, gotycką wieżę zegarową, z której tarasu można podziwiać panoramę miasta i oczywiście clou programu dom Włada Palownika, bo to właśnie tu urodził się on w 1431 roku. Obecnie mieści się tu restauracja Casa Vlad Dracul a o tym, że to miejsce Drakuli informuje tablica na ścianie budynku.
Miasto zachowało wiele z klimatu średniowiecznego i gdy spacerujemy jego uliczkami pośród niezliczony budynków, wież mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.
Miasto oprócz Drakuli znane jest też z Festiwalu Średniowiecznego, który odbywa się tutaj każdego roku w lipcu.
Gdy już poznamy miejsce urodzenia Drakuli to przed nami do zwiedzenia pozostaje jego zamek, oczywiście według legendy, bo prawdopodobnie Wład Palownik nigdy tu nie był. W tym celu trzeba się udać do Bran, gdzie na skale został wybudowany niezwykły zamek.
Natomiast aby dostać się do prawdziwej siedziby księcia trzeba się przejść Góry Fogaraskie, po ich drugiej stronie mieści się cytadela Poenari, właściwa siedziba Włada.
Zamek został zbudowany przez zbuntowanych bojarów uwięzionych przez Włada Palownika.
Niegdyś dostanie się do tej twierdzy było bardzo utrudnione, obecnie prowadzą do niej schody, jest ich 1480.